امنیت سیستم

نرم افزار سامان اين امكان را در اختيار مدیران قرار مي‌‌دهد تا سطح دسترسي افراد مختلف فعال در موسسه را به پنجره‌ها و زیرسیسمتهای نرم‌افزار مشخص نمايند. سرپرست سيستم مي‌‌تواند با تعريف اسم رمز براي هر يك از كاربران محدوده عملكرد وی را تعيين نمايد. تا هنگامي كه اولين اسم رمز براي سيستم تعريف نشده است ورود به نرم افزار بدون داشتن اسم رمز امكان‌‌پذير است اما پس از تعريف اولين اسم رمز، درج نام و اسم رمز مربوطه براي ورود به پایگاه داده‌ها ضروري است.
در برنامه سامان علاوه بر آنكه امكان تعريف دسترسي به يك فرم مشخص وجود دارد، مي‌‌توان سطح دسترسی را به گونه‌اي تعريف نمود كه یک کاربر تنها به بخشی از امکانات موجود در آن فرم دسترسی داشته باشد. مثلا می‌توان به یک نفر اجازه ورود به سند حسابداری و مشاهده سندها را داد، اما از او اجازه تغییر سند را گرفت.
کاربرانی که داده‌های خود را در فایلهای مایکروسافت اکسس نگهداری می‌کنند، می‌توانند براي جلوگيري از باز شدن بانکهای اطلاعاتي سامان در محیط نرم‌افزار مایکروسافت اکسس گزينه Protect database را در سامان فعال کنند.
مدير سيستم علاوه بر طبقه بندي کاربران و دادن مجوز براي ورود به فرم‌هاي مختلف سيستم، می‌تواند برای کاربران مجوز دسترسی به سرفصلها را نيز صادر یا از آنها سلب کند. به این ترتیب، مثلا، مسئول فروش شرکت می‌تواند دسترسی کافی برای مشاهده حساب مشتریان در دفاتر را کسب کند، اما مجاز به دیدن سایر حسابها در فرم دفاتر نباشد.
در سامان ورژن 7، علاوه بر سطوح امنیتی فوق، امکان تعریف دسترسی‌ها بر مبنای کاربر و کارگروه نیز وجود دارد. به این ترتیب، یک کاربر میتواند از دسترسی به مستنداتی که توسط کاربران دیگر، یا افراد متعلق به کارگروه‌های دیگر، ثبت گردیده‌اند منع شوند.